Otevřený dopis k Mezinárodnímu dni na podporu obětí mučení

, 2021-06-26

Bělarus porušuje mezinárodní konvence

NESEHNUTÍ, 26. 6. 2021

15 neziskových organizací z celkem 11 států se připojilo k otevřenému dopisu NESEHNUTÍ běloruským ministrům zahraničních věcí a vnitra Ivanu V. Kubrakovi a Vladimiru V. Makei. Signatáři otevřeného dopisu se spojili 26. června, při příležitosti Mezinárodního dne OSN na podporu obětí mučení, aby vyjádřili znepokojení nad závažným porušováním lidských práv, kterého se dopouští policisté, speciální zásahové jednotky a zvláště vyšetřovatelé a dozorci v bělaruských věznicích. Ti zjevně porušují Úmluvu OSN proti mučení, kterou se Bělorusko v roce 1985 zavázalo jako její signatář respektovat.

Jednotlivé případy porušování těchto mezinárodních závazků běloruským režimem jsou dobře známy. A točetně bezprecedentního státního únosu novináře Ramana Prataseviče dne 23. května 2021 a jeho vynuceného televizního přiznání, během něhož byly na jeho rukou viditelné známky mučení. Dalším z mnoha případů je i příběh politického vězně, blogera  Mikola Dziadoka, který byl zadržen v listopadu 2020, přičemž byl brutálně zmlácen a mučen slzným plynem, aby byl donucen k přiznání údajné viny.

Timur M., 16 letý teenager, který byl zadržen 12. srpna 2020, byl mučen na policejní stanici, kde mu opakovaně udeřili hlavou o betonovou zem. Následně jej represivní složky bily obuškem přes oči a zatlačily mu do hrdla obušek, který mu způsobil těžká zranění. Případ Timura M. ilustruje zjevné porušení práv z důvodu neochoty vlády zahájit vyšetřování, jakož i zákazu přístupu právníků k jejich klientům. Dalším případem mučení nezletilého za účelem přiznání je případ Aleha Rubetse, který utrpěl několik zranění v důsledku bití represivními složkami v předběžné vazbě. Tyto případy jsou ale pouze ilustrativní špičkou ledovce, která ilustruje rozsah, v němž režim Alexandra Lukašenka páchá zločiny proti lidskosti.

Od začátků protestů v srpnu 2020 obdržely více než 900 stížností na týrání ze strany policie, přesto ale nebylo dosud proti členům bezpečnostních sborů zahájeno jediné vyšetřování. Namísto toho zahájil běloruský stát vyšetřování proti mnohým pokojným protestujícím, kteří následně čelili týrání a mučení ve vazbách. 

Proto signatáři vyzývají k okamžitému a účinnému prošetření všech případů mučení a k zahájení stíhání proti těmto pachatelům v souladu se zákonem a úmluvami, kterých je Bělorusko signatářem. Zároveň apelují na ministry Kubrakova a Makeie, aby zajistili, že policie, vyšetřovatelé a všichni policisté, kteří jsou ve styku s vězni, budou plně respektovat zásady Úmluvy proti mučení, kterou se Bělorusko zavázalo dodržovat. 

NESEHNUTÍ zároveň stále umožňuje skrze svůj web https://vlastovky-svobody.cz stále posílat dopisy vězněným, mezi nimiž je i výše zmiňovaný Mikola Dziadok.

Znění dopisu ke stažení.