Mír je nejcennější

, 2020-11-06

Sociálně ekologické hnutí NESEHNUTÍ již 10 let pracuje na jižním Kavkaze. Pomáháme aktivním lidem měnit svou zemi a komunity k lepšímu, snažíme se podporovat lidskoprávní hodnoty bez ohledu na území. Máme partnery, kolegyně a přátele ve všech částech jižního Kavkazu včetně regionů, o která se vedou spory. Podporujeme občanskou společnost a sdílíme znepokojení nad vývojem situace nehledě na hranice mezi územími. Záleží nám na jednotlivých lidech a věříme, že zachování lidské důstojnosti a podmínek respektujících práva každého člověka, jsou prioritou. Jsme proti válce!

V České republice se zasazujeme proti exportu zbrojního materiálu do zemí s diktátorským nebo autoritářským režimem a konfliktních zón a upozorňujeme také na problematické aspekty militarizace společnosti. Monitorujeme obchod se zbraněmi v České republice a jeho dopady na situaci v oblasti lidských práv již od založení NESEHNUTÍ v roce 1997. S bolestí sledujeme vývoj vojenského konfliktu v Náhorním Karabachu, kdy obě strany přistupují k používání kazetových pum, zbraní zakázaných mezinárodním humanitárním právem a dalším krutým zbraním, v jehož důsledku umírá civilní obyvatelstvo na obou stranách, jsou ničeny domy a školy, kulturní a přírodní památky. Dopad války je však ničivý také pro životní prostředí. 

Sledujeme se zatajeným dechem reportáže z války ve strachu, že uvidíme jména známých míst v Arménii i v Ázerbájdžánu - Ganja, Vardenis a jiné, které již zasáhla válka, a ještě více ve strachu, že v těchto reportážích spatříme tváře přátel. NESEHNUTÍ odsuzuje vývoz zbraní Českou republikou a v otevřeném dopise jsme vyzvali ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka, aby okamžitě zastavil export zbraní do Turecka, které je nyní zapojeno do ozbrojeného konfliktu v oblasti Náhorního Karabachu na straně Ázerbájdžánu.

Vyzýváme rovněž obě strany konfliktu k mírovému dialogu a také apelujeme na občanské společnosti, aby se spojily v úsilí o mír. Nesmírně si vážíme lidí, kteří i přes rostoucí nenávist vystupují veřejně a apelují na mírové řešení.

Zastavení konfliktu za každou cenu by mělo být prioritou nejen Arménie a Ázerbájdžánu, ale i České republiky a zbytku světa.

Jediným řešením je mír.