Výstava Nezapomeňme na Bělarus 

, 2020-12-17

Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 17. prosince 2020

Na Malinovského náměstí je od včerejška k vidění fotografická výstava s názvem Nezapomeňme na Bělarus¹, která vznikla ve spolupráci s minskou organizací Press Club Belarus. Výstava přináší svědectví o masových nenásilných protestech v Bělarusi, které propukly po zmanipulovaných prezidentských volbách 9. srpna a o jejich brutálním potlačování.

Do veřejného prostoru Brna jsme v předvánočním čase přenesli střípky boje za svobodu a demokracii bělaruské občanské společnosti. Bělaruští fotografové a fotografky zachycují atmosféru nenásilných protestů, které jsou doplněny citáty přímých výpovědí obětí policejního násilí a mučení, zaznamenanými běloruskými novináři a novinářkami. Na výstavě jsou fotografie z médií jako: Rádio Svobodná Evropa, Belsat, TUT.by, Onliner.by a Nasha Niva. Tisíce demonstrujících bylo brutálně zbito a několik z nich v souvislosti s protesty a zákroky policie zemřelo. Okolo tisíce osob je trestně stíháno za účast na protestech. Ve věznicích je 146 politických vězňů a jejich počet stále narůstá. Na uctění památky obětí policejního násilí byly zapáleny svíčky.

 „Klečeli jsme podél plotu tři hodiny a přiváželi další a další lidi. Když jsme si řekli o trochu vody nebo jsme chtěli jít na toaletu, dostali jsme jen rány obušky. Trvalo to věčnost, úplně jsme ztratili pojem o čase. Policajti neustále křičeli, že jsme „zvířata“ a měli bychom být zastřeleni.“  řekl jeden z účastníků protivládních protestu, jehož výpověď zaznamenali novináři.

Běloruští občané a občanky se nenechali zastrašit a vymýšlejí rozmanité formy protestů. Požadují především demisi Lukašenka a jeho vlády, nové volby, ukončení policejního násilí a propuštění politických vězňů. Stovky tisíc lidí vychází každý týden do ulic již více než sto dní. Neutuchající síla protestů a jejich kreativita je projevem silné touhy po změně a dokazuje, že tentokrát jsou odhodláni nenechat se umlčet. Proto chceme bělaruskou občanskou společnost podpořit, nezapomenout na tento boj za svobodnou a demokratickou společnost kousek od našich hranic.

 „Vím, že běloruský lid cítí stejně jako já, že se Bělarus změnila jednou provždy. Už se nemůžeme vrátit do toho otrockého stavu, ve kterém jsme žili 26 let.“ řekla Tichanovská, která pravděpodobně porazila Lukašenka v prvním kole voleb. „Lid teď bojuje o svou budoucnost i budoucnost svých dětí.  Chceme vybudovat novou, demokratickou Bělarus, kde jsou lidi v bezpečí a svobodní, zemi, kde jsou respektována jejich práva“ 

Tuto výstavu organizuje NESEHNUTÍ ve spolupráci s minským Press club Belarus, který také vydal knihu mapující policejní násilí ze sebraných výpovědí, z této knihy s názvem Seeking justice. Stories of violence. se na výstavě objevují citace dokreslující fotografie. Výstava bude k vidění v Brně do konce roku a poté by měla putovat do dalších měst.

Kontakt: Eva Jašková, eva.jaskova@nesehnuti.cz,


¹ Název Bělarus je preferovaný bělaruskou komunitou a používáme jej jako vyjádření solidarity s tamní společností namísto Bělorusko (termín spojený s diktátorským režimem Lukašenka).

Pokud byste měli zájem vystavit tuto výstavu v roce 2021 ve vašem městě, neváhejte se nám ozvat na výše zmíněný e-mail.