V Praze a Brně se budou učit mladí novináři a novinářky z Ukrajiny

, 2016-02-09

NESEHNUTÍ dnes odstartovalo stáž pro deset mladých novinářů a novinářek z regionálních redakcí ukrajinské internetové televize Hromadske.TV. Smyslem třítýdenního programu (1) je předat novinářské zkušenosti, sdílet příklady dobré i špatné praxe a navázat kontakty s předními českými médii i neziskovými organizacemi. Účastníci a účastnice stáže se setkají například s Josefem Šlerkou, internetovou osobností ČR za rok 2014 podle ankety Křišťálová lupa, politickým komentátorem Alexandrem Mitrofanovem, novinářem Ondřejem Soukupem a PR expertem Markem Prchalem.

Novináři a novinářky působí v regionálních redakcích Hromadske.TV, ve Lvově, Čerkasy a Oděse (2). Jejich vznik byl inspirován úspěchem internetové televize Hromadske.TV v Kyjevě, která sehrála významnou roli během tzv.  Majdanu na podzim 2013 a stala se uznávaným nezávislým  médiem. Cílem stáže je podpořit mladé žurnalisty a žurnalistky ve snaze nabízet ukrajinské veřejnosti vyvážené zpravodajství.

Stáž probíhá v Praze i Brně a potrvá až do 2. března. Svým programem cílí na prohloubení znalostí novinářských standardů a etiky, efektivní práci se sociálními sítěmi a na dovednosti při tvorbě videoreportáží. Program zahrnuje i workshopy zaměřené na práci s dobrovolníky, protože jejich pomoc redakce využívají, nebo semináře zaměřené na zkušenosti se získáváním finančních prostředků na provoz nezávislých médií.

Součástí stáží je také návštěva vybraných českých médií, jakými jsou redakce Rádia Svoboda, zpravodajský portál Ihned.cz či brněnská Mladá fronta. S Pavlínou Kvapilovou, která stojí za pořadem České televize Hydepark, absolvují novináři a novinářky školení k tzv. novým médiím, Josef Šlerka jim pomůže s efektivním šířením mediálního obsahu na sociálních sítích a s Ondřejem Soukupem z Ihned.cz budou sdílet zkušenosti z praxe v konfliktním prostředí zahlceném propagandou. Chybět nebude ani blok věnovaný datové žurnalistice a vizualizaci dat.

NESEHNUTÍ v Ukrajině dlouhodobě podporuje vybrané občanské iniciativy a nezávislá média. Plánuje s nimi občanské kampaně, předává zkušenosti s jejich realizací, poskytuje drobnou finanční podporu a organizuje vzdělávací semináře a workshopy.

Pavla Hofmeisterová, koordinátorka stáží, řekla:

„Nezávislá média jsou spolu s aktivní občanskou společností základními pilíři svobodných demokratických společností. V situaci, kdy se Ukrajina nadále potýká s neutuchajícím konfliktem na východě země, anexí Krymu, média zde ve většině případů vlastní místní oligarchové a veřejnost čelí propagandě ze všech stran, považujeme podporu nezávislých novinářů a novinářek za klíčovou.“

Ostap Yarysh, účastník stáže a novinář z redakce Hromadske.TV ve Lvově, řekl:

„Mám radost, že se společně s dalšími aktivními mladými lidmi z Ukrajiny mohu této stáže zúčastnit. Čeká nás velmi rozmanitý program, který – jak věřím – nás profesně posune zase dál. Následující tři týdny tak budou skvělou příležitostí ke sdílení zkušeností a inspirace mezi Českem a Ukrajinou a k rozvoji nových společných aktivit.”

Realizace stáží je umožněna díky finančním prostředkům od Evropské unie prostřednictvím programu Erasmus +.

Bližší informace:

Barbora Jelínková, barbora.jelinkova@nesehnuti.cz

Pavla Hofmeisterová, pavla.hofmeisterova@nesehnuti.cz

Kontakt na Ostapa Yaryshyna na vyžádání.

(1) Do programu stáže jsou zapojeni tito lektoři a lektorky:

Alexandr Mitrofanov, Právo

Marek Prchal, Divize nových médií ANO

Dalimil “Oscar” Novák, Česká televize

Pavlína Kvapilová, Česká televize

Josef Šlerka, Univerzita Karlova

Michal Musil, Reportér magazín

Ondřej Soukup, Hospodářské noviny, Ihned.cz

Nikola Hořejš, Rekonstrukce státu

Jaroslav Valůch, Transition Online

Petr Machálek, NESEHNUTÍ

Jitka Nesrstová, expertka na fundraising

Adam Faik, Morning Pug

Jana Ustohalová, MF Dnes

Jan Motal, Masarykova univerzita

Jan Boček, Český rozhlas

Kateřina Petrášová, Dobrovolnické centrum D67

(2) Redakce Lvov – http://www.hromadske.lviv.ua/; redakce Čerkasy – http://hromadske.cherkasy.ua/; redakce Oděsa – http://hromadske.od.ua/