Trutnovský festival vyjádřil podporu Pussy Riot

, 2012-08-19

Festival Trutnov Open Air a NESEHNUTÍ vyjádřili symbolickou podporu třem členkám ruské punkové kapely Pussy Riot, které byly v pátek odpoledne odsouzeny ke dvěma rokům vězení v pracovním táboře. Členky a členové NESEHNUTÍ, kteří si stejně jako hudebnice na svých vystoupeních oblékli barevné kukly, roztáhli u hlavního pódia trutnovského festivalu obří transparent s nápisem „Free Pussy Riot!“ a «Свободу» (svobodu). Společně s festivalovým publikem i jeho organizátory se tak vyslovili za osvobození členek skupiny a vyjádřili jim podporu.

„Odsouzení hudebnic je jen důkazem ubohosti putinovského Ruska, které svým rozsudkem dalo Pussy Riot za pravdu, když potvrdilo oprávněnost jejich kritiky totalitářských praktik a propojení s pravoslavnou církví,“ komentuje rozsudek Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

„Trest odnětí svobody patří vrahům, mafiánům a korupčníkům, nikoliv třem ženám, které zazpívaly v kostele modlitbu – byť punkovou a provokativní,“ dodává Irena Košíčková z NESEHNUTÍ.

Podpora osvobození členek Pussy Riot se nesla celým trutnovským festivalem – vyjadřovali ji nejen návštěvníci, ale i organizátoři festivalu a někteří vystupující interpreti.

Podpůrné akce pro Pussy Riot[1] se po celém světě konají již od pátku 17. srpna, kdy byl rozsudek vynesen. Vzhledem k vývoji celé kauzy lze další akce očekávat v následujících dnech. NESEHNUTÍ již v červnu uspořádalo podpůrný happening, kdy obléklo brněnským sochám barevné kukly a upozornilo tak na nespravedlivé věznění hudebnic[2].

Tři členky punkového uskupení Pussy Riot, Naděžda Tolokonnikovová, Marija Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová byly již od 21. února 2012 drženy ve vazbě. Policie je tehdy zatkla po vystoupení v pravoslavném chrámu Krista spasitele, kde vystoupily s vlastní zhudebněnou modlitbou Bohorodičko, vyžeň Putina.

Fotogalerie:

Kontakty: