Ptejte se i na politické vězně, vyzvaly nevládní organizace prezidenta Zemana

, 2014-04-02

Společná tisková zpráva organizací NESEHNUTÍ, DEMAS a Člověk v tísni

V dubnu t. r. přijede do ČR na pozvání prezidenta Miloše Zemana prezident Ázerbájdžánské republiky Ilham Alijev. Nevládní organizace hájící lidská práva se v této souvislosti obrátily otevřeným dopisem na představitele českého státu –  prezidenta republiky, ministra zahraničních věcí a předsedu Senátu. V dopise žádají politiky, aby při setkáních s prezidentem Ázerbájdžánu vznesli i otázku porušování lidských práv a existenci politických vězňů v této kavkazské zemi. Dále žádají, aby byla umožněna otevřená diskuze s prezidentem Ázerbájdžánu během jeho pobytu v České republice, a to prostřednictvím veřejné tiskové konference.

Ázerbájdžán – jihokavkazská republika s přibližně 9 milióny obyvatel a s velkými ropnými ložisky. Do ČR dodává tato země ¼ roční spotřeby této suroviny. Vedle toho je Ázerbájdžán zemí, kde již 21. rokem vládne rodinný klan Alijevů, který si moc v zemi zajišťuje tvrdými represemi a budováním tuhé diktatury postavené na příjmech z ropy. Ázerbájdžán je proslulý manipulací voleb na různých úrovních, potlačováním svobody slova, likvidací nepohodlných nevládních organizací, persekucemi – vč. násilných – nezávislých novinářů i držením politických oponentů ve vězení. Tristní stav lidských práv v této zemi pravidelně dokumentují i mezinárodních organizace jako Parlamentní shromáždění Rady Evropy, Reportéři bez hranic, Amnesty International, Human Rights Watch ad. „Ázerbájdžán je ukázkou klasické diktatury postavené na silném kultu osobnosti a příjmech z ropy. Ty mu umožňují kupovat si přízeň řady států i politiků,” vysvětluje Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.

Nejvyšší představitel Ázerbájdžánu, prezident Ilham Alijev, přijede v dubnu tohoto roku do Prahy na pozvání prezidenta ČR Miloše Zemana. Součástí programu mají být i oficiální setkání s českými politiky a představiteli země. Proto se na ně obrátily nevládní organizace hájící lidská práva a žádají je, aby při diskusích o ekonomických vztazích a spolupráci mezi Ázerbájdžánem a Českou republikou nezapomněli na otázku lidských práv. „Jsme si vědomi strategického významu Ázerbájdžánu pro Českou republiku i Evropskou unii a zároveň jsme přesvědčeni, že nelze mlčky opomíjet utrpení způsobované každodenně vládou Ilhama Alijeva mnohým občanům jeho země. Žádáme proto představitele českého státu, aby při setkáních s prezidentem Alijevem udělali co je v jejich moci na pomoc nevinně odsouzeným a pronásledovaným,“ komentuje poselství otevřeného dopisu Tomáš Urban z organizace Člověk v tísni. „Ropa nesmí být pro náš stát roubíkem, který nám znemožní vyjádřit podporu a solidaritu lidem, kteří se v Ázerbájdžánu dovolávají respektování lidských práv a demokratických hodnot,“ doplňuje jej Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.

Kontakty:

Peter Tkáč, NESEHNUTÍ, peter.tkac@nesehnuti.cz

Tomáš Urban, Člověk v tísni, tomas.urban@clovekvtisni.cz

Příloha:

Otevřený dopis ze dne 2. 4. 2014 (PDF)