Pomoc aktivním občankám*ům a první dodávka léků do Ukrajiny

, 2022-03-10


NESEHNUTÍ shrnuje aktuální dění v Ukrajině a zapojení organizace

Tisková zpráva z 10. 03. 2022

Sbírka na záchranu aktivních občaneků v Ukrajině je v plném proudu Od roku 2014 pomáhá NESEHNUTÍ v Ukrajině nezávislým novinářkámům odkrývajícím korupci, ochránkynímcům práv a lokálním spolkům aktivních občaneků bojujících například za ochranu životního prostředí nebo transparentnost veřejných zakázek. Nyní organizace pořádá sbírku na pomoc těmto aktivním lidem, kterým v době ruské invaze hrozí dvojnásobné nebezpečí.

Kromě ohrožení plynoucího z bojů a ostřelování stojí ukrajinská občanská společnost také před hrozbou decimace na územích, které obsadí ruská armáda. V dobytých regionech hrozí občansky aktivním lidem za jejich aktivity v lepším případě vězení, v horším můžou, jak ukázalo dění následující anexi Krymu, přijít o život. V jihoukrajinském Chersonu, jediném větším městě, které nyní okupační vojsko Ruské federace obsadilo, již byli zatčeni lidé, kteří se zúčastnili demonstrace proti invazi. 
„Mnoho odvážných lidí na Ukrajině v těchto dnech stále pomáhá ostatním. Chceme jim poskytnout co největší asistenci, ať už se rozhodnou navzdory obrovskému riziku dále setrvat, nebo budou muset Ukrajinu opustit v zájmu ochrany sebe a svých rodin,“ uvádí mluvčí NESEHNUTÍ Marek Hadrbolec.


Ukrajinská občanská společnost je ve smrtelném nebezpečí

Lidé, kteří v Ukrajině chrání životní prostředí, bojují za práva sexuálních menšin, pomáhají sirotkům a seniorům nebo píšou pro nezávislá investigativní média jsou nyní ve velkém nebezpečí. Na ruských sociálních sítích se totiž ve skupinách označených šibenicí objevují výzvy k jejich perzekuci nebo dokonce likvidaci. „Potvrzuje se, že existují seznamy pro ruský režim nepohodlných osob. Prokremelské skupiny v nich zveřejňují jejich fotky, plná jména a základní informace,“ vysvětluje koordinátorka ukrajinských aktivit Pavla Hofmeisterová.


Občanské aktivity běžné v každé demokratické společnosti včetně dosavadní Ukrajiny mohou nyní tyto lidi stát život. „Po celé Ukrajině jsou stovky a tisíce aktivních lidí, kterých by se Rusko kvůli jejich občanským postojům rádo zbavilo,“ vypočítává Hofmeisterová. Pokud tito lidé zůstanou na územích pod správou ruské armády, hrozí jim velké nebezpečí. NESEHNUTÍ proto vyzývá k pomoci těmto aktivním lidem, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení života v Ukrajině.


Do Kirovohradské oblasti dorazila první dodávka materiální pomoci

Přes všechny logistické překážky dorazila v pondělí večer do Ukrajiny první dodávka materiální pomoci. Svým dlouholetým kolegynímům z města Kropyvnyckyj v Kirovohradské oblasti doručilo NESEHNUTÍ zdravotnický a ochranný materiál v hodnotě asi 300 000 korun. Do rukou lidí, kteří léta pomáhají utvářet občanskou společnost na Ukrajině předala organizace například turnikety zastavující krvácení, dvě bedny léků nebo neprůstřelné vesty. „Nikdy by nás nenapadlo, že budeme pro naše ukrajinské partnerkyy shánět takové věci. Dříve jsme do Ukrajiny vozily nápady, fixy a flipcharty, teď jsou to neprůstřelné vesty,” komentuje předání zdravotnického a ochranného materiálu Martin Hyťha z NESEHNUTÍ. Organizace nyní připravuje další dodávky materiální pomoci. Členy*ky občanské společnosti, kteří zůstávají v Ukrajině a nadále pomáhají ostatním, podporuje NESEHNUTÍ také finančně.

Předání pomoci

Kontakty:
Marek Hadrbolec, koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ, marekh@nesehnuti.cz, 777 524 944


Pavla Hofmeisterová, koordinátorka ukrajinských aktivit NESEHNUTÍ, pavla@nesehnuti.cz, 775 367 242


Martin Hyťha, Cesta iniciativy, NESEHNUTÍ, martin@nesehnuti.cz, 606 104 784