NESEHNUTÍ vysílá humanitární pomoc do Charkova

, 2015-05-12

NESEHNUTÍ vyslalo v úterý 12. května z Brna do Charkova kamion s humanitární pomocí a dvě stě třiceti tisíci korunami ze sbírkové kampaně Chléb pro Charkov. Obojí je určeno vnitřním uprchlíkům a uprchlicím v Ukrajině, kteří utekli před boji na východě a útočiště našli v Charkově.

V úterý 12. května vyrazil z Brna kamion s humanitární pomocí určenou vnitřním uprchlíkům a uprchlicím, kteří byli nuceni opustit své domovy na východě Ukrajiny a našli útočiště v charkovském regionu. Vnitřních uprchlíků a uprchlic je zde v současné době podle oficiálních statistik na sto padesát tisíc, neoficiální odhady ale hovoří o mnohem větším počtu. Kamion vyslalo NESEHNUTÍ a veze do Ukrajiny hygienické potřeby, lékařský materiál – gázy a obvazy, základní kuchyňské vybavení, ložní prádlo, oblečení, skládací postele a čisticí prostředky.

NESEHNUTÍ dále v současné době realizuje sbírkovou kampaň Chléb pro Charkov. Spolu s materiální pomocí odesílá do Charkova větší část dosud vysbíraných darů, dvě stě třicet tisíc korun. Ty budou určeny na nákup základních potravin, kterých mají v současné době vnitřní uprchlíci a uprchlice v Charkově nedostatek. Kampaň je možno podpořit prostřednictvím originálně pojatých webových stránek www.chlebprocharkov.cz. Záštitu nad ní převzali senátorka Eliška Wagnerová a náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Materiál a finance budou předány uznávané humanitární organizaci Stanice Charkov (1), která provozuje jedinou největší výdejovou síť a měsíčně zabezpečí potraviny, materiální a psychologickou pomoc pro přibližně šest tisíc přesídlenců a přesídlenkyň.

NESEHNUTÍ bude mít přímý dohled nad převozem humanitárního materiálu, nákupem potravin a celkovou distribucí pomoci. S kamionem do Charkova odjíždí i spolupracovník organizace Ivo Dokoupil, který má s podobnými aktivitami bohaté zkušenosti.

Pavla Homfeisterová, koordinátorka ukrajinských aktivit NESEHNUTÍ, řekla:

„Snažíme se, aby naše pomoc byla co nejefektivnější, proto jsme se rozhodli vypravit kamion s již vysbíraným humanitárním materiálem a současně prostřednictvím sbírkové kampaně shromáždit co nejvíce finančních prostředků na nákup toho aktuálně nejpotřebnějšího – jídla.“

Lukáš Likavčan, fundraiser a koordinátor péče o dárce a dárkyně NESEHNUTÍ, řekl:

„Pomoci ukrajinským vnitřních uprchlíkům a uprchlicím zasláním daru je možné do 26. května. Poté sbírku ukončíme a vyhodnotíme. Už dar ve výši pouhých dvě stě korun zabezpečí základní potraviny pro jednoho člověka na měsíc.“

Petr Machálek, spolurealizátor ukrajinských projektů, spolupracovník NESEHNUTÍ, řekl

„Děkujeme všem, kteří se dosud do naší sbírkové kampaně zapojili. Díky nim se podařilo shromáždit již více než čtvrt milionu korun a větší část z nich už nyní zasíláme do Charkova.“

Bližší informace:

Pavla Hofmeisterová, pavla.hofmeisterova@nesehnuti.cz

Lukáš Likavčan, lukas.likavcan@nesehnuti.cz

Petr Machálek, petr.machalek@nesehnuti.cz

Ivo Dokoupil, ivo.dokoupil@tiscali.cz