Ázerbájdžán

Svoboda pro disidenty


Ázerbájdžán patří k nejméně svobodným zemím v postsovětském prostoru. Zdejší diktátorský režim prezidenta Ilhama Alijeva se vyznačuje manipulací voleb, potlačováním základních lidských práv a svobod a systematickou perzekucí svých názorových odpůrců.

V roce 2014 ázerbajdžánské úřady značně zesílily tlak na nevládní organizace a ve vězení se tak mezi jinými ocitli dva lidskoprávní aktivisté - Rasul Džafarov a Intigam Alijev. Ve vykonstruovaných procesech byl Džafarov, který dlouhodobě upozorňoval na porušování lidských práv ve své zemi a byl odsouzen na 6,5 roku vězení. Intigam Alijev podal kolem 200 podnětů k Evropského soudu pro lidská práva a byl za to odsouzen na 7,5 roku vězení. 

JAK JSME POMOHLI
V reakci na bezútěšnou situaci NESEHNUTÍ společně s dalšími organizacemi v roce 2014 spustilo kampaň usilující o propuštění těchto aktivistů. V rámci kampaně NESEHNUTÍ uspořádalo množství veřejných akcí, včetně happeningu před ambasádou Ázerbájdžánu v Praze či sérii besed, sbíralo podpisy pod dopis adresovaný ázerbájdžánskému prezidentovi a uskutečnilo řadu advokačních setkání k tématu s českými politiky.

V důsledku sílícího mezinárodního tlaku a kampaní občanských organizací byli nakonec v roce 2016 Intigam Alijev i Rasul Džafarov z vězení propuštěni.