Arménie

Malé hydroelektrárny a velké problémy


Kampaň Malé hydroelektrárny a velké problémy od ekologické organizace Green Armenia se zaměří na problémy místních komunit s vodou v důsledku hospodaření malých vodních elektráren v regionu Vayots Dzor.

V tomto regionu bylo na řece Jehegis postaveno dokonce 20 vodních elektráren, v důsledku čehož není v korytech řek voda a vesničané tak nemají přístup k vodním zdrojům, které jsou důležité pro zemědělství, které je hlavní obživou v této oblasti proslulé produkcí meruněk nazývaných arménským zlatem.

Kampaň má za cíl zatlačit na dodržování zákonných regulací těchto elektráren a zvláště podporu místních obyvatel v jejich právech. Iniciativa si vytyčila cíl, že obyvatelé 3 komunit regionu zajistí, aby min. 3 MVE byly provozovány v souladu s normami.

V první fázi kampaně v roce 2021 již provedli šetření, vytipovali všechny vlastníky vodních elektráren ze státního rejstříku, odeslali podnět na Kontrolní orgán ochrany podloží a přírody a dostali odpověď, jaké sankce proti nim byly uvaleny a odeslali další dotaz na ministerstvo. Organizace natočila materiály, kde mluvili s lidmi z komunity Jehegis, kterým vyschly vodní zdroje a zahrady, sady a pole zůstaly bez vody. Místní komunita má velké problémy se zásobami krmiva zvířat na zimu, protože se cena sena vyšplhala několikanásobně.

V další fázi kampaně plánuje tým intervenovat u odborníků, kteří navrhli změny zákonů a pracovních norem. Na konci února budou vydány chystané články a budou identifikovány nejproblematičtější vodní elektrárny a bude zorganizována petice místních obyvatel a bude předložen návrh řešení situace vodních zdrojů. 

Fotografie z plánování kampaně, foto: NESEHNUTÍ