Nevládní organizace vyzvaly Bělorusko k propuštění politických vězňů

, 2020-05-19

Společná tisková zpráva
NESEHNUTÍ, Občanského Běloruska, Člověka v tísni a Amnesty International

Dopolední akce solidarity před běloruskou ambasádou v Praze byla první dnešní výzvou za propuštění Alese Bialiackého a ostatních běloruských politických vězňů. Následovat bude fingované zatýkání studentů na Univerzitě Karlově a flashmob v centru Prahy. Akce v den výročí prezidentských voleb v Bělorusku pořádají nevládní organizace Člověk v tísni, NESEHNUTÍ, Amnesty International ČR a Občanské Bělorusko spolu s běloruskou diasporou v České republice.

Rok, který uplynul od 19. prosince 2010, byl v Bělorusku poznamenán desítkami vykonstruovaných procesů proti lidem kritickým k vládnoucímu režimu. Kromě účastníků protestů proti zfalšovaným volbám proběhl soud také s představitelem nejvýznamnější běloruské lidsko-právní organizace Viasna, Alesem Bialiackým. Ten byl za údajné daňové úniky odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení a konfiskaci veškerého majetku. Procesy s dalšími jeho kolegy stále probíhají.

Ačkoli někteří z odsouzených účastníků povolebních protestů byli v průběhu roku propuštěni, ve vězení nadále zůstává šest odsouzených, a to včetně dvou opozičních kandidátů na prezidenta. Pět z nich je zároveň ve velmi těžkém zdravotním stavu a je jim dlouhodobě odmítáno ošetření.

„Bohužel, poslední rok ukázal, že v Bělorusku bude docházet ke stupňování násilí,“ domnívá se Kateřina Špácová ze sdružení Občanské Bělorusko. „Popularita Alexandra Lukašenka kvůli zhoršující se ekonomické situaci klesá a za těchto okolností bude režim k udržení moci využívat právě více a více násilí. I proto chceme dnešní akcí vyjádřit podporu všem v Bělorusku, kteří usilují o demokratizaci své země.“

Další akce na podporu běloruských disidentů se koná ještě dnes, a to v 19 hodin v ulici Na Příkopě 15 (před obchodem Zara). „Formou flashmobu připomeneme protivládní Tiché protesty, které v Bělorusku probíhaly a byly násilně potlačeny v létě tohoto roku,“ uvádí Lída Vacková ze společnosti Člověk v tísni. Veřejnost bude mít zároveň možnost vyjádřit svou podporu běloruským politickým vězňům napsáním pohlednic a podepsáním petice za jejich propuštění.

K apelu za propuštění politických vězňů v Bělorusku se připojí i studenti Univerzity Karlovy v Praze, a to prostřednictvím divadlení scénky, která se odehraje v prostorách Fakulty sociálních věd UK (Jinonice) v Praze. Scénka proběhne dnes od 13:50 a jejím cílem je studentům kampusu přiblížit situaci běloruských studentů, kteří mohou být za své názory i uvězněni. Organizace se zhostí Pražská univerzitní skupina Amnesty International.

Fotogalerie: