NESEHNUTÍ dnes úspěšně zakončilo stáž pro deset mladých novinářů a novinářek z regionálních redakcí ukrajinské internetové televize Hromadske.TV. Cílem třítýdenního programu bylo předat novinářské zkušenosti, sdílet příklady dobré i špatné praxe a navázat kontakty s předními českými médii i neziskovými organizacemi. Mezi dvacítkou zapojených lektorů byl například Josef Šlerka, internetová osobnost ČR za rok 2014 podle ankety Křišťálová lupa, politický komentátor Alexandr Mitrofanov či novinářka Pavlína Kvapilová.
Stáž uspořádala česká organizace NESEHNUTÍ, která v rámci svého programu Cesta iniciativy [1] v Ukrajině podporuje začínající občanské iniciativy a rozvoj nezávislé žurnalistiky. Zapojení novináři a novinářky působí v regionálních redakcích televize Hromadske.TV ve Lvově, Čerkasy a Oděse [2]. Jejich vznik byl inspirován úspěchem internetové televize Hromadske.TV v Kyjevě, která sehrála významnou roli během tzv. Majdanu na podzim 2013, a stala se uznávaným nezávislým médiem.
Stáž probíhala v Praze i Brně. Svým programem cílila na prohloubení znalostí novinářských standardů a etiky, efektivní práci se sociálními sítěmi a na dovednosti při tvorbě videoreportáží. Program zahrnoval i workshop zaměřený na práci s dobrovolníky, jelikož právě ti redakcím významně pomáhají, či semináře soustředěné na získávání finančních prostředků na provoz nezávislých médií. Součástí stáže byla také návštěva vybraných českých médií, jako je redakce Rádia Svobodná Evropa, nakladatelství Economia či brněnská Mladá fronta.
Mezi zapojenými lektory a lektorkami byli:
Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií Filozofické fakulty UK, ředitel rozvoje českého startupu Socialbakers, česká osobnost internetu za rok 2014 v anketě Křištálová lupa;
Alexandr Mitrofanov, politický komentátor deníku Právo;
Pavlína Kvapilová, někdejší ředitelka divize Nových médií České televize, spoluautorka interaktivního pořadu Hyde Park, mediální expertka na volné noze;
Petr Machálek, bývalý ředitel Hnutí DUHA, spolupracovník NESEHNUTÍ, expert na plánování a vedení občanských kampaní.
Pavla Hofmeisterová, koordinátorka stáže, řekla:
„NESEHNUTÍ kooperuje s redakcemi Hromadske.TV již druhým rokem. Stáže proto představují další důležitý krok k dlouhodobé udržitelné spolupráci. V situaci, kdy ukrajinská média vlastní většinově místní oligarchové a veřejnost čelí dezinformacím a propagandě ze všech stran, považujeme podporu nezávislých novinářů a novinářek za obzvláště důležitou.“
Roman Shmidt, účastník stáže a vedoucí redakce Hromadske.TV ve Lvově, řekl:
„Stáž v mnoha ohledech předčila má očekávání. Diskuze s předními českými novináři a novinářkami, workshopy k žurnalistické etice či fundraisingu mi v mnoha ohledech rozšířily obzory. Díky nim odjíždím s konkrétními nápady na zlepšení práce naší redakce a na nové projekty.”
Realizace stáží byla umožněna díky finančním prostředkům od Evropské unie prostřednictvím programu Erasmus+.
Bližší informace:
Pavla Hofmeisterová, pavla.hofmeisterova@nesehnuti.cz
Barbora Jelínková, barbora.jelinkova@nesehnuti.cz
Poznámky:
[1] viz https://cestainiciativy.cz/
[2] Redakce Lvov – http://www.hromadske.lviv.ua/; redakce Čerkasy – http://hromadske.cherkasy.ua/; redakce Oděsa – http://hromadske.od.ua/
Do programu stáže byli zapojeni tito lektoři a lektorky:
Alexandr Mitrofanov, Právo
Marek Prchal, Divize nových médií ANO
Dalimil “Oscar” Novák, Česká televize
Pavlína Kvapilová, Česká televize
Josef Šlerka, Univerzita Karlova
Michal Musil, Reportér magazín
Ondřej Soukup, Hospodářské noviny, Ihned.cz
Nikola Hořejš, Rekonstrukce státu
Jaroslav Valůch, Transition Online
Petr Machálek, NESEHNUTÍ
Jitka Nesrstová, expertka na fundraising
Tomáš Havlín, Nový Prostor
Adam Faik, Morning Pug
Jana Ustohalová, MF Dnes
Jan Motal, Masarykova univerzita
Jan Boček, Český rozhlas
Marcel Šulek, Český rozhlas
Anna Vitešníková, Dobrovolnické centrum DC67
Jakub Macek, Masarykova univerzita