NESEHNUTÍ již pátým rokem podporuje kampaně občanských iniciativ v odlehlých oblastech jižní Ukrajiny. Ty letošní se zaměřily na zvyšování transparentnosti a kvality školství a rovněž na ekologická témata.
NESEHNUTÍ a jeho program Cesta iniciativy letos už pátý rok podporovalo občanské iniciativy ve vedení kampaní v odlehlých jihoukrajinských regionech: Chersonské, Mykolajivské a Kirovohradské oblasti. Součástí poskytnuté podpory bylo již tradičně metodické vedení při plánování kampaní, školení, zprostředkování konzultací s experty na daná témata i finanční příspěvek na rozjezd naplánovaných aktivit.
Z pěti podpořených kampaní se dvě iniciativy rozhodly využít nových zákonů, přijatých v Ukrajině v rámci prodemokratického reformního úsilí, a zaměřily se na transparentnost a kvalitu školství. Studentské iniciativě z Chersonu se podařilo přimět několik místních univerzit k tomu, aby dle nového zákona začaly zveřejňovat informace o svém hospodaření. V několika školách v Kirovohradské oblasti, kde působí další z podpořených iniciativ, pak vznikají sdružení rodičů. „Rodičovské výbory budou moci nejen sledovat výdaje škol a hlídat tak jejich hospodaření, ale i navrhovat opatření směřující ke zlepšení kvality výuky,“ vysvětluje smysl kampaně Barbora Jelínková z NESEHNUTÍ.
Další tři kampaně se zaměřily na ekologické otázky. V půlmilionovém městě Mykolajiv se podařilo přimět místní úřady, aby začaly provádět rozbory kvality pitné vody a zveřejňovat jejich výsledky. Vznikla také mapa míst, kde je možné dostat se ke zdravotně nezávadné pitné vodě. „Jde o dobrý začátek velkého úkolu – dosáhnout toho, aby voda z vodovodu byla pitná a nezávadná, což v Ukrajině opravdu není standardem,“ vysvětluje Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.
Mladým aktivistům a aktivistkám ve Vozněsensku se podařilo přesvědčit tamního starostu, aby město zřídilo dočasný sklad pro použité baterie, jejichž sběr iniciativa organizuje. „Zprostředkovali jsme místním poradenství české společnosti Ecobat, která koordinuje zpětný odběr a recyklaci baterií v Česku a která ukrajinské kolegy inspirovala, jak může funkční systém šetrného nakládání s bateriemi vypadat,“ dodává Hyťha.
Pátá podpořená iniciativa usiluje o zlepšení veřejné dopravy v oblastním městě Cherson. „Vnímáme velkou potřebu a zájem občanské společnosti z jihu Ukrajiny na řešení ekologických problémů. Chystáme se proto právě tato témata v následujících letech výrazněji podpořit,“ naznačuje další plány Barbora Jelínková z NESEHNUTÍ.
Kontakt:
Martin Hyťha, NESEHNUTÍ, martin@nesehnuti.cz
Barbora Jelínková, NESEHNUTÍ, barbora.jelinkova@nesehnuti.cz