Lidé vyzvali Ázerbájdžán k propuštění politických vězňů

, 2014-11-27

Dvě desítky osob obsadily dnes prostor před velvyslanectvím Ázerbájdžánské republiky v Praze na protest proti věznění obránců lidských práv v této kavkazské zemi. V rukou držely fotografie ázerbájdžánských politických vězňů, kterých má tamní režim více než stovku. Akci pod názvem „Pálí nás nesvoboda v Ázerbájdžánu“ uspořádala nevládní organizace NESEHNUTÍ, která se dlouhodobě věnuje podpoře občanských iniciativ na jižním Kavkaze v rámci svého programu Cesta iniciativy.

Dnešní akce před velvyslanectvím Ázerbájdžánské republiky skončila výzvou k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech politických vězňů z ázerbájdžánských věznic. Přítomné osoby upozornily na existenci více než stovky lidí, kteří jsou v Ázerbájdžánu v současné době vězněny za svoji občanskou aktivitu a kritiku režimu. Jsou mezi nimi muži i ženy: obhájci lidských práv, nezávislí novináři, umělci, opoziční politici, náboženští představitelé i členové mládežnických organizací. Aktuální seznam politických vězňů v této zemi je k dispozici v tomto dokumentu, životní příběhy některých z nich v příloze této tiskové zprávy.

Účastníci akce za propuštění politicky perzekuovaných v Ázerbájdžánu upozornili také na vztah mezi Českou republikou a kavkazskou diktaturou. „Tato jihokavkazská země není v České republice zatím příliš známá, ale máme s ní společného mnohem víc, než si myslíme. Dvacet pět procent ropy, kterou si v Česku lijeme do aut, pochází z Ázerbájdžánu. Málokdo ví, že tím všichni nechtěně pomáháme financovat tvrdou diktaturu.“, vysvětlila Petra Havlíková z NESEHNUTÍ.

Pálíme ázerbájdžánskou ropu, ale pálí nás i nesvoboda v Ázerbájdžánu“ vysvětluje význam transparentu s nápisem „Pálí nás nesvoboda v Ázerbájdžánu“ Peter Tkáč, jeden z účastníků akce.

Tématem porušování lidských práv v Ázerbájdžánu se v ČR systematicky zabývají kromě NESEHNUTÍ i další nevládní organizace (Amnesty International, Člověk v tísni). NESEHNUTÍ také organizuje podpisovou akci za propuštění politických vězňů Rasula Jafarova a Intigama Alijeva adresovanou prezidentu Ázerbájdžánu. Vzhledem k tomu, že v září letošního roku přijal Evropský parlament velmi kritickou rezoluci č. 2014/2832 věnovanou pronásledování obránců a obránkyň lidských práv v Ázerbájdžánu oslovila nevládní organizace NESEHNUTÍ také všechny poslance a poslankyně evropského parlamentu s žádostí, aby podpořili výzvu za propuštění těchto dvou nespravedlivě stíhaných a vězněných osob.

Perzekuce politických oponentů ázerbájdžánské diktatury se vystupňovala v létě tohoto roku, tedy jen pár měsíců poté co Ázerbájdžán začal předsedat Výboru ministrů při Radě Evropy. Během této vlny pronásledování a zatýkání byli zadrženi nejen nezávislí novináři, lidskoprávní aktivisté, blogeři ad., ale i ti, kteří jim vyslovovali podporu či poskytovali právní pomoc. Chronologie represí od května do srpna 2014 je k dispozici v dokumentu evropského think thanku European Stability Initiative.

Kontakt: Petra Havlíková, NESEHNUTÍ, petra@nesehnuti.cz,

Příloha: Kdo jsou političtí vězni a vězenkyně na fotografiích?