Gruzie

Zprávy z hor


Horské části Gruzie jsou na tom ekonomicky většinou velmi špatně. Výjimkou není ani oblast Samccheti-Džavachetie, kde se rozprostírá mohutný hřeben Malého Kavkazu. Převažující obživou je zde chov dobytka a pěstování brambor, neboť horská oblast neskýtá mnoho jiných příležitostí.  Žije zde početná arménská menšina, která většinou nemluví gruzínským jazykem. Místní obyvatelé jsou tak téměř bez zdroje informací.

JAK JSME POMOHLI
NESEHNUTÍ podpořilo místní skupinu pěti žen, které se rozhodly založit vlastní zpravodajský kanál JNews. NESEHNUTÍ novinářkám nabídlo nejen finanční prostředky, ale i metodické poradenství při plánování rozvoje média či zorganizování expertního školení vedoucího ke zlepšení prezentace média v on-line prostoru a na sociálních sítích.

I přes velké překážky a počáteční neúspěchy se podařilo rozjet to, o čem sní mnoho novinářských redakcí. Během krátké doby měly JNews obrovskou sledovanost místních, jsou jedním z mála informačních zdrojů, který pokrývá všemožná témata od sociálních, přes kulturu až po lidskoprávní nebo ekologické kauzy.

Místní obyvatelé jsou díky JNews informováni ve svém rodném jazyce o dění v zemi a mají tak lepší šanci zapojit se do gruzínské společnosti.