28.7.2018

Gruzie zveřejnila sankční seznam osob z Abcházie a Jižní Osetie

Gruzie na konci června zveřejnila tzv. sankční seznam „Otchozorija-Tatunašvili“. Jedná se o soupis osob obviněných či odsouzených in absentia za „vraždu, únos, mučení nebo nelidské zacházení s občany Gruzie na území Abcházie a Jižní Osetie od roku 1991“. Tento seznam byl vytvořen po vzoru amerického „seznamu Magnického“. Gruzínská vláda chce na jeho základě proti uvedeným osobám přijímat sankce spojené s omezením možnosti získat víza, realizací finančních a majetkových transakcí apod. O vymáhání sankcí chce rovněž požádat své zahraniční partnery.

Seznam zahrnuje 24 případů spojených s Abcházií a 9 s Jižní Osetií. Pojmenovaný je symbolicky po Gruzínech Arčilu Tatunašvilim a Gigi Otchozorijovi, kteří byli v nedávné době zabiti v Jižní Osetii a Abcházii. Tatunašvili zemřel za podezřelých okolností v únoru letošního roku v budově KGB v Jižní Osetii, jeho tělo se k rodině do Gruzie vrátilo až po mnoha týdnech, a to bez vnitřních orgánů a se stopami po mučení (více viz červnový zpravodaj). Otchozorija byl zastřelen v příhraniční zóně mezi Gruzií a Abcházií v květnu 2016 (více zde).

Abcházie seznam odsoudila jako „neopodstatněný, extrémně destruktivní a provokativní“. Jižní Osetie plánuje přijetí podobného „seznamu Sanakojeva“, který by měl zahrnovat občany nejen Gruzie, ale i USA či Ukrajiny, zapojených do „osetské genocidy v Jižní Osetii“. Grigory Sanakojev byl zabit při srážkách s gruzínskými silami v roce 1991.

(EN) https://jam-news.net/?p=107808

(EN) http://oc-media.org/georgia-releases-otkhozoria-tatunashvili-sanctions-list/

(RU) http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/322258/

(EN) https://eurasianet.org/s/georgia-south-ossetia-exchange-magnitsky-like-lists