21.6.2018

Jihoosetský soud dal za pravdu novinářce Mearakišvili

Cchinvalský obvodní soud rozhodl na začátku května ve prospěch občanské aktivistky a nezávislé novinářky z Achalgori Tamar Mearakišvili. Shledal totiž v postupu místní prokuratury procesní narušení a nařídil tak přezkoumání novinářčina případu. Očekává se, že prokuratura se proti rozhodnutí odvolá k vrchnímu soudu.

Prokuratura Jižní Osetie spustila vyšetřování novinářky poté, co na ni podala místní politická strana Jednotná Osetie stížnost za údajnou pomluvu. Té se měla dle politiků dopustit, když v rozhovoru pro kavkazskou redakci Rádia Svobodná Evropa mluvila o „trafikách“ přidělovaných členům a podporovatelům strany Jednotná Osetie po zvolení Anatolije Bibilova, lídra strany, prezidentem.

Krom toho proti Mearakišvili běží ještě další vyšetřování, v němž ji místní autority obviňují z falšování oficiálních dokumentů. Novinářka považuje vyšetřování proti své osobě za ilegální a označuje je za demonstraci síly místních autorit za účelem donutit ji přerušit svou činnost a opustit republiku.

(RU) https://www.ekhokavkaza.com/amp/29206346.html?__twitter_impression=true

(EN) http://oc-media.org/south-ossetian-court-prosecutors-committed-procedural-violations-against-journalist-mearakishvili/