18.4.2018

Tělo vojáka, zemřelého za podezřelých okolností v Jižní Osetii, bylo vydáno do Gruzie

Po 26 dnech od smrti Arčila Tatunašviliho předaly orgány Jižní Osetie jeho tělo rodičům, aby mohlo být převezeno domů do Gruzie. Tatunašvili, bývalý gruzínský voják, zemřel na konci února v jihoosetské vazbě, kam byl vzat kvůli podezření z plánování teroristického útoku v této neuznané republice. Byl rovněž označen za gruzínského informátora a obviněn z účasti na „gruzínské agresi v letech 2004-2008.“ Zatímco dle jihoosetské KGB Tatunašvili zemřel na následky pádu ze schodů při pokusu o útěk, neochota vydat jeho tělo vzbuzovala u gruzínské strany velké pochyby okolo uvedených okolností jeho smrti.

Ohledně převozu zesnulého Tatunašviliho do Gruzie apelovalo na Rusko a jihoosetské autority i mezinárodní společenství. Gruzínský premiér Kvirikašvili se obrátil na Moskvu s výzvou o normalizaci vztahů, které jsou od rusko-gruzínské války z roku 2008 na bodu mrazu. Vydání těla zesnulého mělo zlepšení vztahů napomoci. Premiér navíc prohlásil, že je připraven vést přímý dialog s Jižní Osetií i Abcházií, za což sklidil vlnu kritiky jak od gruzínské opozice, tak nevládních organizací.

Gruzínští úředníci, kteří zkoumali Tatunašviliho tělo po převozu, objevili známky zranění. Gruzínské ministerstvo vnitra spustilo v případu Tatunašviliho smrti vyšetřování.

(EN) https://eurasianet.org/s/deceased-georgians-body-still-held-in-south-ossetia

(EN) https://www.rferl.org/a/south-ossetia-returns-body-of-georgian-man/29111872.html

(EN) http://oc-media.org/south-ossetia-hands-over-body-of-georgian-citizen-26-days-after-his-death-in-custody/

(EN) https://jam-news.net/?p=92496